Ny besetning på Bjørnøya

Fire Hopen og ni Bjørnøya overvintrere gikk ombord på KV Svalbard i Longyearbyen 3. desember, og reisen mot et halvt år i isødet var i gang. Petter, Anstein, Anna og Per Øyvind ble satt i land på Hopen i en rekordfart før turen gikk videre til Bjørnøya. 6. desember ankom vinterbesetningen 2024/2025 øya, og nå etter en ukes tid har vi funnet oss godt til rette på stasjonen som skal være vårt nye hjem de neste månedene. En stor takk til Kystvakten for en hyggelig og trygg overfart! 

OVERFART MED KV SVALBARD                              HOPEN I DET FJERNE  

PETTER, PER ØYVIND, ANSTEIN OG ANNA ER KLARE FOR Å KOMME HJEM TIL HOPEN


VÅR TUR! MED GOD HJELP FRA KYSTVAKTA KOM VI OSS I LAND MED ALT AV MAT OG UTSTYR

VELKOMMEN TIL BJØRNØYA!

Sommerbesetningen tok oss godt imot, og ga oss i løpet av overlappen en trygg og grundig opplæring av stasjonsarbeidet. For oss nye her på Bjørnøya har det vært dager fylt med mange nye inntrykk og en bratt læringskurve i Synop og METAR. Er det lave åttere, eller er det lave femmere? Det er ikke lett å si, men vi håper at det blir enklere å avgjøre når lyset kommer tilbake. Selv om enkelte av oss skulle ønske at opplæringen kunne ha vart i noen dager til, så tar all ting en slutt. Etter tre dager i hyggelig samvær var det på tide at den tidligere besetningen skulle hjem å feire jul, og nå er det vi som har ansvaret for å drifte Bjørnøya Meteorologiske stasjon så godt vi kan. 

ÅSHILD SENDER OPP SIN FØRSTE VÆRBALLONG     NUKA KJENNER PÅ VÆRET    

Så langt har hverdagen bestått av eksepsjonelt god mat, strikking, trening, brettspill og turgåing i nærområdet. I tillegg har samtlige av oss brukt litt tid for å bli kjent med de to firbeinte på øya – Huskyene Yeti (4 år) og Nuka (2 år). To sjarmerende hannhunder som skal varsle i fra om isbjørn på stasjonsområdet, og ikke minst være selskap på både lange og korte turer rundt omkring på øya. 

   ISBJØRNVAKT 1 – NUKA                                            ISBJØRNVAKT 2 – YETI  

  TURMAGI TIL KAPP OLSEN, OG UTFORSKNING AV STASJONSOMRÅDET (HAMMERFESTHUSET) 

JENS BAKER LUSSEKATTER TIL BESETNINGEN

Nå skal vi starte å forberede til jul! Varm hilsen fra Tom (stedlig leder), Lars (tekniker), Åshild (met. fullmektig), Lena (radiosondeleder), Tom Erik (driftsleder), Jens (1. kokk), Sigrid (kjøkkensjef), Trond (met. konsulent) og Marte (met. fullmektig).  

MØRKETIDSLYS

2 tanker om “Ny besetning på Bjørnøya

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.